Vliegen: van oost naar west of andersom?
In mijn voorlichtingsboekje ‘Manisch depressief en nu?’ wordt een heel oud onderzoek aangehaald. Het is eigenlijk nog altijd interessant en herkenbaar.
Vanuit het vliegveld Heathrow in Londen werden in 2 jaar 186 patiënten naar een psychiatrisch ziekenhuis gebracht. Alleen stemmingsstoornissen waren gerelateerd aan verandering van tijdzone. Voor bijvoorbeeld schizofrenie gold dit niet. Mensen die van Oost naar West vlogen hadden een grotere kans op een depressie. (Hypo)manieen kwamen meer voor bij mensen die van West naar Oost waren gevlogen.
Dit komt overeen met onze ervaring. Als je vanuit bijvoorbeeld de Verenigde Staten terugvliegt naar Nederland sla je door het tijdsverschil eigenlijk een nacht over: een risicofactor voor manie. Als je naar Amerika vliegt, moet je meestal een nacht gaan slapen terwijl je voor je gevoel er al een nacht op hebt zitten.
Je kan je hier op voorbereiden door al enkele dagen tevoren je slaapritme te verschuiven. Bijvoorbeeld elke dag een uur eerder of later naar bed gaan, afhankelijk van naar welke kant je vliegt.
ik neem gewoon geen risico op een manie of een depressie,door een grote afstand af te leggen met het vliegtuig.Turkije,Griekenland en Kroatie zijn goed te doen.Alleen heb je in Griekenland wel tijdsverschil.
(klok uur vooruit)maar dat is erg meegevallen.
Op tijd naar bed scheelt ook met een oogmasker op tegen
vroeg licht’s morgens.